آخرین اخبار

تساوی جنسیتی، حمایت از سند نفوذ خائنانه2030، حضور زنان در ورزشگاه ها از جمله دغدغه های زنان کابینه ی روحانی به جای حل مشکلات زنان بد/بی سرپرست و کودکان بوده است در حالی که توقع می رفت نفس کارآمدی آنها خود هموار کننده راه برای ورود بانوان بیشتری به عرصه مدیریت کلان جامعه باشد.

به گزارش زنان کویر ، دولت روحانی در انتخابات اخیر با رنگ و لعاب های بنفش تبلیغاتی اش در بسیاری از موارد به حقوق زنان اشاره کرد و خود را موفق در این عرصه دانست. تبلیغاتی که زنان جامعه ی ایرانی را به این سمت می کشاند که برای ادامه ی موفقیت ها و رسیدگی هر چه بیشتر به مطالبات زنان جامعه، باید دوباره رای داد.

فروکش کردن تب تبلیغات انتخاباتی می تواند ما را در تحلیل عملکرد دولت روحانی و زنان کابینه اش و فعالیت های آنان در جهت پیشبرد خواسته های بانوان کمک کند.

شاخص های عملکردی دولت یازدهم نشان می دهد دولت روحانی و زنان کابینه اش حتی نسبت به دوره های پیش از خود توفیق چندانی نداشته اند برای مثال در کمترین و ابتدایی ترین قدم برای توجه به نیمی از جامعه ی ایرانی این توقع را می رفت تا در راس یک یا دو وزارتخانه ،زنان مجرب جامعه به کارگیری شود این موضوع نه تنها اجرایی نشد بلکه به طور کلی تعداد زنان بکار گرفته شده در منصب ها و مدیریت های کلان جامعه دردولت روحانی بسیار اندک و محدود انتخاب شد.

 

شهین دخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست، الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس و مرضیه افخم سخنگوی سابق وزارت امور خارجه ی دولت روحانی؛ تنها زنان حاضر در عرصه ی سیاست در دولت روحانی هستند. 

مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همواره سعی کرده که به جای مطالبات واقعی جامعه ی زنان ایرانی بپیگیر مطالبات جوامع بین المللی باشد او که از طرفداران پر و پا قرص فمنیست است بارها بر طبل تساوی جنسیتی کوبیده است.

حضور زنان در ورزشگاه، حمایت از سند نفوذ خائنانه 2030، مخالفت با افزایش مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه و  همچنین طرح عجیب عقیم سازی زنان روسپی از جمله مطالبات و پیگیری های او به جای تنظیم لوایح مختلف راجع به حقوق زنان و کودکان به ویژه زنان بی/بد سرپرست و کودکان آسیب دیده و بهبود وضعیت زنان جامعه ایرانی بوده است.

 

معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست، زنی که بیشتر با چهره ی سیاسی شناخته شده تا فردی که در جایگاه و منصب رئیس سازمان محیط زیست، ابتکار در دوره ی اصلاحات نیز بر همین سمت منصوب بود اما کارنامه ی موفقی از عملکرد وی در طول ۱۲ سال مسئولیتش در این سازمان موجود نیست چرا که بسیاری از کارشناسان معتقدند آنچه که در حال حاضر محیط زیست ایران از آن رنج می برد از جمله خشک شدن تالاب ها و فعال شدن تدریجی ریزگردها  ناشی از عملکرد منفعلانه ی خانم ابتکار در دهه 70 است.

الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور را طراح و تدوینگر منشور حقوق شهروندی می دانند.  جالب است بدانید که بسیاری از صاحبنظران زن نیز به نحوه ی تدوین این منشور و کم توجهی به حقوق واقعی زنان انتقادات فراوانی وارد کرده اند.

انتظار این بود که امین زاده به عنوان معاون حقوقی رئیس جمهور، به مطالبه گری جامعه ی زنان از حقوق حقه ای که دارند توجه بیشتری داشته باشد اما کارکرد او شاید از رفتار یک مدیر مرد هم در این باره ضعیف تر بود.

اما ضعف مدیریتی مرضیه افخم تا حدی بود که این وزارتخانه مجبور به برکناری زودهنگام وی بشود و او را به عنوان سفیر به شرق آسیا بفرستد.

حمایت از سند نفوذ خائنانه  2030 توسط زنان دولت روحانی نیز از جمله اقدامات نادرست این مسئولین بوده است تا آن جا که لاله افتخاری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفتگویی در رابطه با عملکرد زنان کابینه ی روحانی بر این تاکید کرد: متاسفانه زنان کابینه در مقابله با سندی که بسیاری ازمزایا و حقوق زنان به دلیل تساوی جنسی کاسته و روحیه زنان و دختران ما خدشه دار می شد ، نه تنها اقدام مناسبی صورت ندادند بلکه به دفاع از این سند هم پرداختند.

وی عنوان داشت : زنانی باید در کابینه جدید حضور داشته باشند که توانمند در رسیدگی به مطالبات واقعی خانم ها باشند و نه مطالبات جوامع بین المللی.

افتخاری در خصوص اقدامات زنان کابینه ی روحانی اظهار داشت: متاسفانه زنان دولت بیشتر درگیر مسائل حاشیه ای و فرعی هستند و بسیاری از مسائلی همچون عقیم کردن زنان کارتون خواب و … را که دغدغه مردم ما نبودند از سوی معاونت ریاست جمهوری مطرح شدند که این موضوعات باعث گلایه مردم شد .

بی شک شایسته سالاری اقتضا می کرد که روحانی از زنان کارآمدتری استفاده می نمود که نفس کارآمدی آنها خود هموار کننده راه برای ورود بانوان بیشتری به عرصه مدیریت کلان جامعه باشد اما همانطور که مشهود است زنان کابینه حضوری منفعلانه و نه فعال داشتند و دولت روحانی در این زمینه نمره قابل قبولی کسب نکرد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

دیدگاه شما

منهاج
زنان کویر