آخرین اخبار

تاریخ : 21. مرداد 1396 - 11:45   |   کد مطلب: 32983
«قبه سبز» پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش در کرمان/نخستین دانشگاه جنوب شرق کشور در حال مرمت است
قبه سبز نخستين دانشگاه كرمان و پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش به شمار می‌رفته است این بنای تاریخی پس از سالها فراموشی با همکاری برخی ارگان ها کار مرمت و بازسازی آن از ۱۰ مردادماه سال جاری شروع شده است.

به گزارش زنان کویر ،  قبه سبز کرمان یکی از بناهای قرن هفتم هجری قمری است ، اين مكان روزگارى پايگاه علم و ادب و نخستين دانشگاه كرمان بود بطوری که پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش به شمار می‌رفته است.

 

 

قبه سبز از جمله بناهای تاریخی است که در زمان ترکان خاتون تنها زنی که در مقطعی از تاریخ بر کرمان حکومت کرده‌  بنا شده است . بنا به  گفته کارشناسان این مجموعه تاریخی به عنوان نخستین دانشگاه در جنوب شرق کشور  قدمتی بیش از  دانشگاه آکسفورد دارد.

 

 

سید محمد علی گلاب زاده مورخ و پژوهشگر کرمانی در رابطه با بنای تاریخی قبه سبز اظهار کرد: در گذشته شخصیت های برجسته ای همچون شیخ محمود شبستری و مجد خافی که هر کدام در زمان خود یک اسطوره فرهنگی بوده اند، در این دانشگاه به کسب علم و دانش پرداخته اند.

 

 

وی گفت : این بنا به دلیل داشتن خوابگاه، دارالشفا، خانقا و مسجد همواره از سراسر کشور دانشجویانی داشته است که برای تحصیل به این جا می آمدند .

 

 

مورخ و پژوهشگر کرمانی خاطر نشان کرد : در این مکان تاریخی قبر شش شخصیت بزرگ از جمله ترکان خاتون وجود دارد که در کاوش ها می توان رد پای تاریخ کرمان را دید .

 

 

این بنا که تبدیل به یک ویرانه و مورد فراموشی واقع شده بود اکنون با همکاری برخی ارگان ها کار مرمت و بازسازی آن از ۱۰ مردادماه سال جاری شروع شده است، حمید روحی معاون میراث فرهنگی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با روند بازسازی قبه سبز اظهار داشت : یک گره از مطالعات در حوزه باستان شناسی و کف برداری در قبل از انقلاب در خصوص قبه سبز انجام شده است و بعد آن را رها کرده اند .

 

IMG_7533.jpg

 

وی گفت : اما اخیرا با پیگیری استاندار ، میراث فرهنگی و صحبت هایی که با ولایتی رئیس دانشگاه آزاد کرده اند مقرر شد که این کار مشارکتی با مشارکت میراث فرهنگی ، شهرداری، استانداری و دانشگاه آزاد کرمان برگزار شود .

 

 

معاون میراث فرهنگی استان کرمان خاطر نشان کرد : با توجه به این که یکسری مطالعات قبلا جمع آوری شده بود و همچنین بر اساس مطالعات صورت گرفته سازمان اعتباری را  برای حوزه مرمت وقایع معماری تخصیص داد .

 

 

روحی عنوان کرد : با مجوزی که از مرکز باستان شناسی گرفته شده است و کار پیگردی و حفاری علمی این پروژه را آغاز خواهیم کرد و در امتداد فعالیت های ما شهرداری و دانشگاه آزاد هم بحث تملک و آزادسازی اطراف این بنا را انجام خواهند داد .

 

 

وی با بیان این که نمی توان پیش بینی کرد که در طی مراحل باستان شناسی و پیگردی چه اتفاقاتی خواهد افتاد ،افزود : بر اساس مستندات موجود ادامه کار حفاری علمی ، خانه سازی ، استحکام بخشی و معماری را انجام خواهیم داد .

 

IMG_7552.jpg

 

معاون میراث فرهنگی استان کرمان با اشاره به این که این پروژه از ۱۰ مردادماه شروع شده است ، یادآور شد : امیدواریم پروژه قبه سبز در یک الی دو سال آینده یک ساماندهی بسیار خوبی به خود بگیرد .

 

 

روحی در رابطه با زمان اتمام این پروژه اظهار داشت :  با توجه به این که بخش عظیمی از این مجموعه قبه سبز تقریبا در عمق چند متری از سطح معابر و در بستر خاک است تا زمانی که کار حفاری علمی و باستان شناسی آن انجام نشود دقیقا نمی توان گفت در چه دوره کوتاه مدت و یا بلند مدتی بتوانیم این کار را انجام دهیم ولی مطمئنا این پروژه را تعطیل نخواهیم کرد و کار را ادامه خواهیم داد تا به نتیجه برسیم .

 

IMG_7560.jpg

 

وی در پایان گفت : این پروژه از زمانی که شروع شده و تا پایان به عنوان یک سایت علمی می باشد و قرار بر این شده است که یکی از املاکی که میراث فرهنگی تملک کرده به عنوان پایگاه مطالعاتی قبه سبز فعال شود و میراث فرهنگی ، دانشگاه آزاد و تمام کسانی که علاقمند هستند از این پایگاه استفاده نمایند و در آخر کل مجموعه در اختیار دانشگاه آزاد است تا از آن بهره برداری نماید .

 

منبع:آرمان کرمان

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج